peter   -  

O ceste vlka

Alebo čo, ako a prečo?

Športujem pravidelne celý život. Až na niekoľkoročnú pauzu na výške, keď som mal kapelu a bol som hipík. Ako decko som robil bojové umenia. Milujem hory a lesy, na biku aj peši. Som lesný pošuk. Milujem náročné vysokohorské túry s lezením, venujem sa technikám prežitia a bushcraftu. V akomkoľvek počasí. Mám slabosť pre živly. Vždy to tak bolo, mám tak postavenú hlavu. Nie, nie som debil, zámerne nevyhľadávam extrémy. Keď je ale človek často v takomto prostredí, extrémy sa občas objavia, pretože ono sa to jednoducho stáva. Zopár sa mi ich už do cesty v plnej sile postavilo a ja som potreboval byť pripravený. Vždy je nutné byť na to pripravený. Mentálne, fyzicky, znalosťami, skúsenosťami. Práve preto mám vyslovené nutkanie študovať a zlepšovať svoje schopnosti sily a odolnosti. A chce to ukrutne veľa práce, odhodlania a disciplíny, ak chce byť človek stále silnejší, a silnejší, až bude jedného dňa najsilnejší. A ja som sa rozhodol, že chcem byť silnejší a odolnejší. Preto som pred seba postavil cestu, ktorá ma týmto smerom povedie. Cestu vlka.

Symbol vlka sa v rôznych podobách výdatne objavuje snáď vo všetkých existujúcich mytológiách. Mne sa vlk objavil v hlave už dávno. S hlbokou meditáciou experimentujem snáď už viac, ako desať rokov. Moje silové zviera, s ktorým som bol stotožnený, bol veľmi dlho drak (to mám ešte z bojových umení). A keďže trávim veľa času v lesoch, dostavil sa, úplne prirodzene, ako silové zviera, vlk (nie, neporovnávajú si s drakom pipíky, pekne spolupracujú :)).

Ten vlk je plachý a samotársky. Zároveň ale žije vo svorke, ktorú za cenu života chráni vlastným telom. Je pokorný, priamy, verný, zodpovedný a odhodlaný. Dá sa mu zveriť život, stačí sa mu pozrieť do očí, aby akákoľvek pochybnosť zmizla. Dokáže prežiť v akýchkoľvek podmienkach. Vyhýba sa konfliktom, pretože si nepotrebuje nič dokazovať. Je pokojný nesmierne silný. Vyžaruje to z neho. Predátora v jeho blízkosti ani nenapadne myšlienka, aby na neho zaútočil.

S týmto vlkom som sa stotožnil.

A aby som sa k tomuto vlkovi pokúsil priblížiť, vymyslel som si cestu. Tá cesta je spôsob hľadania možností, ako posúvať svoje hranice. Nie je priama, nemá koniec. Má len cieľ. Hej, viem, je to klišé, ale je to tak. Tá cesta je cieľ.

Sme individuálni. Neexistuje jediná skutočná pravda, ani jediný univerzálny spôsob, ako niečo dosiahnuť. Vždy je to vec predispozícií, okolností, komplexu detailov, ktoré určujú východiská pre určenie smeru. Na každého platí niečo iné. A preto je nevyhnutné individuálne hľadať a overovať spôsoby a možnosti. Na vlastnej koži. A to je cesta plná omylov, zlyhaní, slepých uličiek a zatnutých zubov, ktoré je potrebné zvládnuť, kým sa dostaví malý úspech a hranica sa posunie. A to je cesta, ktorú môžu prejsť len silní a odhodlaní. To je cesta vlka.

Čo

Budovanie fyzickej a mentálnej sily a odolnosti. Toto je prioritné zameranie tohto blogu. V kocke. V tejto oblasti sa prehrabávam už strašne dlho. Pokúšam sa posúvať hranice toho, čo dokážem, testujem rôzne spôsoby, hľadám a prispôsobujem si techniky progresu. Baví ma to, venujem sa tomu, študujem to, skúšam to, experimentujem. Na tomto blogu nájdete moje osobné poznámky, závery zo štúdia a z experimentov.

Zhruba pred rokom a pol som slávnostne defenestroval činky a konvenčné posilovanie. Začal som sa venovať progresívnej kalistenike a klasickému silovému tréningu. Takže to.

Hra s vlastnou hlavou je nesmierne zábavná. A extrémne dôležitá. Existuje nespočetne veľa techník, ako ohnúť vlastnú myseľ a pracovať s vecami ako strach, odhodlanie, presvedčenie, výdrž, bolesť, únava, diskomfort, motivácia. Dobre postavená hlava je vždy najdôležitejšia. Vždy. Preto s tým neustále experimentujem. Takže to.

Správne kŕmenie je nevyhnutná súčasť každého tréningu, tak aj to.

A keďže môj vymyslený tréning všeobecnej odolnosti tiež priamo súvisí s pravidelným výskytom v lesoch a na horách, tak to tiež.

A tiež z času na čas nejaká story.

Ako

Experimentálne. Neustálymi pokusmi a omylmi. Ak chcem posunúť hranicu, študujem všetko, čo sa mi dostane pod ruky, aby som mal prehľad o možnostiach, ktoré existujú. Keď si urobím prehľad, vycucnem extrakt a postavím si vlastný, na seba šitý plán. Niekedy je možné poučiť sa z chýb tých, čo to už skúšali, niekedy to treba otestovať na vlastnej koži. Aj neúspech je dobrý výsledok, je to znalosť, čo, ako a prečo nefunguje. A to je tiež dobrá znalosť. Hľadá sa ale spôsob, ako dosiahnuť úspech. Skok dopredu, prísun k cieľu. A ten je spravidla úplne miniatúrny. Neexistuje spôsob, ako s tým vydrbať. Tu sa postupuje vždy po malých prískokoch.

Tento blog vzniká ako zoznam mojich osobných poznámok. Čo som sa naučil, čo som skúsil, s akým výsledkom, ako to prebiehalo. Všetky články sú písané výlučne ako sumarizácia vlastných skúseností a názorov, ku ktorým som sa dopracoval, nie jalové všeobecné prehľady.

Jadro je postavené na výzvach a experimentoch. Výzvy som si vymyslel, aby som sa dostal pod tlak. Lebo viem, že mám problémy s disciplínou. Tak som na seba uplietol bič, s ktorým sa mienim fliaskať. Výzva je vždy postavená ako malý merateľný cieľ, ktorý sa chystám dosiahnuť za konkrétne vymedzený čas. Experiment je výzva, pre ktorú som nevedel navrhnúť jasne merateľný cieľ, takže je postavená na čo najkonkrétnejšom očakávaní. Tu ma zaujíma, čo sa stane, ak niečo skúsim, či sa k svojmu očakávaniu priblížim. V tomto blogu dokumentujem, ako to celé prebehlo a dopadlo.

Prečo

Keď sa dostaví potreba, treba ju vykonať. Lebo keď sa nevykoná, tak vznikajú zbytočné bloky, čo zavadzajú. Dlho. Až kým sa tá potreba nakoniec fakt konečne nevykoná. Nehovoriac o tom, že ona sa niekedy zvykne skôr, či neskôr vykonať aj sama, tak je dobré byť cielene a kontrolovane pri tom.

A ja som mal potrebu začať spisovať moje závery zo všetkého, čo sa za behu učím o progrese v kalistenike a práci s vlastnou hlavou. Som totiž presvedčený o tom, že jeden z najlepších spôsobov, ako si zorganizovať a uceliť informácie a skúsenosti, je zhmotniť ich. A keďže sa do debát o týchto veciach dostávam celkom často, rozhodol som sa, že si budem robiť poznámky tu a takto. Nech je to ľahko prístupný podklad pre debatu. A treba šetriť, aj papierom.

Keďže idem cestou výziev a experimentov, zároveň som na seba vystrúhal palicu, ktorou ma bude možné tĺcť. Výzvy v tomto blogu reálne bežia. Teraz som kontrolovateľný. Nebudem sa môcť na nič vyhovoriť.

A tiež preto, lebo ma vždy ukrutne bavilo písať a chcel som s tým znova začať.

Cesta vlka nie je

  • Prepisovanie existujúcich textov. To je presne to, čo nechcem. Takýchto portálov je toľko, že je to na slzu. Tento blog obsahuje poznámky, názory a závery získané výlučne vlastnými skúsenosťami. Na základe výziev a experimentov na vlastnej koži. Ak tu ale nájdeš niečo, čo si už niekde čítal, je to preto, že dôjsť k rovnakému záveru je prirodzené. Niekedy si tiež chcem urobiť a zaznamenať výcuc už hotových vecí. Takže, popísať konkrétne fakty alebo techniky, kvôli dobrému východisku, to občas spravím.
  • Motivačný portál. Ak ťa nejaký z textov nakopne, budem úprimne rád. Cieľom tohto blogu ale nie je účelová motivácia.
  • Vzdelávací portál. Som v podstate začiatočník. A toto je dokumentácia mojej cesty, počas ktorej sa sám učím. Žiadne vzdelávanie.
  • Návod. Niektoré texty v tomto blogu vyzerajú ako návod, ale nie sú návod. Ak budeš niektoré veci bezhlavo, bez rozmyslu a zodpovedajúcej prípravy skúšať, môžeš si ublížiť. Takže, voľ si vlastnú cestu.

...cesta vlka sa práve začala!