peter   -  
Kŕmenie

Ako vyrobiť kĺbovú výživu

Alebo jednoduchý recept na skutočný a nesfušovaný liek

Huspenina je zázrak natrepaný živinami, ktoré sa bežne vyskytujú v liekoch a suplementoch pre výživu a obnovu a liečenie kĺbov, chrupaviek, kostí. Huspenina, vďaka svojmu zloženiu, je dobrá aj na vlasy, nechty, zuby a aj kožu. Tu sú moje zápisky o huspenine . Poďme ju teda vyrobiť.

Čo budeme potrebovať

Kosti, kĺby, šlachy, väzivá, kože. Hovädzdie alebo bravčové. Budeme z nich robiť intenzívny vývar. Ideálny bežne kúpiteľný základ sú prasačie predné labky aj s paznechtami. Ja si ich nechám rozseknúť na polovicu po dĺžke, nech je celé ich vnútro pre vývar lepšie dostupné. Labky neobsahujú skoro žiadne mäso. Je to len komplex kostí, chrupaviek a kože. Ak chceš mať v huspenine mäsko, pridaj predné prasačie koleno. Tým pridáš aj mohutný kĺb s kopou chrupavky a kože. Či ho tiež rozseknúť napoly je na tebe. Ja ho dávam v celku, lepšie sa z neho potom oberá mäso. Môžeš samostatne prihodiť špikové kosti a samostatne kúpené kože. Ja si vystačím s prednými labami a kolenom.

Môžeme prihodiť zeleninu na pridanie extra chuti. Ja som cesnakovo cibuľový, takže pridávam celé olúpané cibule a niekoľko olúpaných strukov cesnaku. Viac cesnaku a cibule, intenzívnejšia chuť. A vôbec, cesnak a cibuľa do toho vypustia svoje vlastné zázraky.

Potrebujeme ešte bobkový list a korenie. Stačí celé čierne a/alebo nové korenie. Niekoľko guličiek. Ostatné korenie podľa chuti. Ja to ani nesolím.

Dôležitý je ocot, najlepšie jablčný. Jablčný ocot počas varenia pomôže vycucnúť z našich prasačích hnátov úplné maximum.

V kocke

  • Prasačie predné labky rozseknuté po dĺžke na polovicu. Viac labiek, intenzívnejší vývar. Závisí od toho, aký máš veľlký hrniec. Ja dávam dve alebo tri.
  • Predné prasačie koleno kvôli veľkému kĺbu a mäsku.
  • 3 olúpané cibule v celku, 5-10 olúpaných strukov cesnaku v celku
  • 2-3 bobkové listy, zopár guličiek čierneho korenia (+/- 10)
  • Jablčný ocot
  • Čo najväčší hrniec

Postup

  1. Čistenie. Predné labky aj koleno môžu mať na sebe kadejaké kožné výrastky a hlavne chlpy. Tie treba dať preč ako prvé. Ver mi, nechceš mať v papuli prasačie chlpy. Keď sa mi to prvý krát stalo, bol to riadny bulfak. Už som zožral kadečo, ale je to reflex, že ťa natiahne na vracanie. Bola by to škoda :). Preto, poriadne pozrieť a chlpy opáliť nad ohňom. Bude to posmrdkávať, ale trvá to len chvíľu, kým ten smrad zmizne. Potom laby aj koleno poriadne vyrdhnúť vo vode.
    Očistiť cibuľu a cesnak.
  2. Tetris. Všetko treba pekne poukladať do hrnca. Ak máš nejaký menší hrniec, potom treba spáchať s prasačími hnátmi tetris, aby sa všetko pekne pomestilo. Potom tam šmaríme zbytok. Cibule, cesnaky, korenie. Pridáme trocha jablčného octu, ktorý z prasačiny vycucne maximum. Baj očko tak +/- 3-4 polievkové lyžice. Zalejeme studenou vodou po vrch hrnca. Studenou!
  3. Zovrieť. Hrniec ide na plný oheň. Počkáme, kým celý cirkus zovrie. Keď sa to stane, na vrchu sa vytvorí pena. Keď ťa serie, daj ju preč. Ja ju preč nedávam, ona zmizne sama. Keď to zovrie, hrniec ide na čo najmenší oheň a začína sa extrakcia.
  4. Extrakcia zázrakov. Budeme to celé variť dlhé, predlhé hodiny. Čím dlhšie varenie, tým väčšia intenzita vo výsledku. Moje minimum je 8 hodín, ale bežne nechávam varenie bežať aj viac ako 24 hodín. Voda sa bude postupne odparovať. Čím dlhšie to chceme variť, tým viac vody budeme potrebovať. Koľko to môžeš variť závisí od toho, aký máš veľký hrniec. Sleduj si, koľko vody ti tam ostane. Pomalé varenie nevyzerá ako vriaca voda. Pri pomalom varení je voda viac menej pokojná, len kde tu sa objaví bublinka. Prikryť pokrievkou tak, aby voda vrela čo najmenej. Ja dávam pokrievku tak, aby tam bol priestor na dýchanie, inak mi to vrie, a to nechceme. Závisí od hrnca, čo máš. A nemiešať!
  5. Odstavenie. Celá extrakcia musí trvať čo najdlhšie, ale závisí od hrnca. Končíš vtedy, keď ti z vývaru začne pomaly trčať koleno (to prasačie, nie tvoje, vole). Závisí od toho, koľko huspeniny chceš. Divná logika, ale menej vývaru, menej huspeniny. Keď je vývaru, čo ostal, tak akurát, ostavíme a necháme chladnúť.
  6. Precedenie. Vývar cez sitko prelejeme do nádody, kde tú huspeninu chceme umiestniť. Sitko je dôležité. Vývar je plný malých kostičiek z prasačiny. Tie tam fakt nechceš mať. Citlivejšie jedince môžu do sitka dať gazu pre jemnejšie precedenie. Z mojich skúseností je to jedno. Ono sa to cez tú gazu tak či tak prelieva, takže je to pracné s výsledkom na hovno. Sitko stačí. Ak sa s tým chceš brblať, tvoja vec. Výsledkom je lepkavý hustý vývar hnedej farby. Keď chladne, začne sa na ňom vytvárať taký povlak, to je v poriadku, tak to má byť.
    Ja si zvyčajne robím dve misky. Jednu s mäsom na bežné jedenie a jednu len s vývarom. To je miska plná len čistej želatiny. Tá sa dá použiť do omáčok, polievok alebo len tak do úst. Zvyčajne závisí, koľko vývaru mám. Niekedy mi to na dve misky nevíde.
  7. Oberanie mäska. To vtedy, ak tam máš napchaté aj koleno a chceš mať v huspenine aj mäsko a kožky a šľachy a tak. Prasačie hnáty, už bez vývaru, treba nechať vychladnúť na pracovnú teplotu. To je taká, že do nich môžeš vopchať vlastné paprče bez toho, aby ťa pokrčila bolesť. Po precedení vývaru ti v hrnci ostane taká rozvarená žbrnda prasačiny. Začni kolenom, tam je mäso. Postupne ho pooberaj po malých kúskoch, ktoré vlož do precedeného vývaru. Pokojne tam daj aj kože. Znova, natrhaj ich na malé kúsky, to sa potom jednak lepšie reže a aj je. Aj také sa môže stať, že koža stvrdne. To vtedy, keď ti prasačí hnát pri varení už dostatočne dlho trčí z vývaru von. Tá sa neje až tak dobre. Ale jesť sa dá. Pooberaj labky. Tam nie je prakticky žiadne mäso, ale je tam kopa šliach, väziva a kože. Tu pozor. Labky sú plné miniatúrnych kostí a rôznych kostných úlomkov. Treba ich pooberať veľmi precízne. Tie kostičky fakt nechceš mať vo výslednom výtvore. Tie kostičky a hlavne tie úlomky sa nežujú vyslovene príjemne. A sú také malé, že ich musíš v papuli vyslovene loviť, ak ich chceš vypľuť. A lepia sa aj na to koleno, takže sú úplne všade. Tak oberať fakt precízne.
  8. Chladenie. Ak je huspenina pekne precedená s pooberanými prasačinami, prikryjeme to. A necháme to vychladiť na izbovú teplotu, pôjde to do chladničky a tam sa horúce veci proste nedávajú. Ja to nechám chladiť pokojne niekoľko hodín. Keď to môže ísť do chladničky, tak to ide do chladničky. Chladenie potrvá niekoľko hodín. Ja si huspeninu robím tak, že ide do chladničky na noc. Do rána krásne stuhne na výdatnú a esteticky príjemnú želatínu. Na povrchu sa vytvorí biely tukový závoj. Ten tam patrí a nie je na škodu. Ak ťa ale vyslovene serie, daj si ho proste dole zo sústa, ktoré sa práve chystáš vstrebať.

... na zdravie!