peter   -  
Telo

Ako som začal vyrábať kozmetiku

Alebo ako mi povedali, že smrdím

Bol príjemný letný deň a ja som si šiel štandardne zdvihnúť zopár mega-ton do fitka. Z nejakého dôvodu je u mňa celkom normálne, že sa potím, ako stádo kôz v saune (pre zvýraznenie jadrnosti prirovnania vrelo odporúčam čitateľovi naplno nasať rypákom odór zo živého capka). Aj tu zrazu, prišiel ku mne chlap. A vyliezlo z neho: “Už Vám niekto povedal, že príšerne páchnete!?!? Celá posilovňa o Vás vie, otvárajú kvôli Vám okná. Ja sa Vám to nebojím povedať!!!”. Povedal to tak, že som periférne videl otáčajúce sa hlavy ľudí zalezených v najodľahlejších kútoch inak dosť veľkeho fitka. V podstate kričal.

Dong, dong, dong, dong, dong, dong! .. zatrepal gong v mojej hlave a sýty rumenec na mojom ksichte pre vonkajšieho pozorovateľa zmenil farebný profil miestnosti.

Ten chlap, bol to ten taký typ, čo ho mám v kategórii “ľudia si zaslúžia svoje istoty”. Čo má za samozrejmé, že svet je tu na to, aby mu úctivo slúžil. Taký, čo do všetkého j$be, čo je mu prirodzené formálne sa stažovať na všetko, na čo je možné sa formálne sťažovať. A zaslúži si satisfakciu za neprávosti, čo mu život kladie do jeho spanilej jazdy bytím. Pri cvičení so zanedbateľnými váhami ho cez okno počuť ručať aj za blokom o dve ulice dalej. Proste je o ňom vedieť. Hlasno. On smrdel mentálne mne, ale .. ja jemu fyzicky. Tak. A som si pofrflal aj ja, fakin hell!

Keďže som otrlý salašár, namiesto toho, aby som sa tam psychycky sklátit, poďakoval som sa mu, že ma na to upozornil. On reagoval teatrálno-ostentatívnym gestom zahŕňajúcim ruku a nos. A ja som sa začal oňuchávať. A o chvíľu som sa odtiaľ radšej odparil (zrejme doslovne), lebo človek sám seba akosi necíti a ja nerád otravujem vzduch (zrejme doslovne).

Strih! O mesiac skôr ..

.. moja hravá myseľ roztopašne prišla s tým, že kozmetika je sajrajt, a že proste ňe! A tak som prestal kozmetiku používať. Úplne. Síce som sa sprchoval denne, lebo veď ľadový spŕšik na ráno musí byť, ale nepoužíval som mydlo. Ani šampón. Ani z(h)ubnú pastu. Pral som len so sódou bikarbónou a jablčným octom. Ale zato som každé ráno zožral rozpučený cesnak a zvyčajne aj jednu cibuľu. A kyslú kapustu.

Aký asi mohol byť záver analýzy, ktorá fakt nepotrebovala trvať viac ako pár sekúnd? Zjavne fakt musím páchnuť jak smeťový polotchor so zažívacím neduhom.

Keď som to povedal mojej Dade, poklopkala mi na čelo, či som kompletný. Že mám svoj normálny odór, že jej voniam, ako vždy. Hmm .. Je to také zapeklité, že kto komu ako posmrdkáva. Dada mi doslovne vonia, aj keď je po trojdňovej chate a troch túrach neosprchovaná a prepotená. A niektorí ľudia mi zas páchnu nevábne niekedy už na pohľad. Vôňu teda chápem ako prírodou garantovaný selekčný mechanizmus pre overovanie fyzickej kompatibility. Feromóny, chémia, zvieratkovská prítažlivosť.

Každopádne, ja som bol tomu chlapovi vlastne úprimne vďačný, že mi to fľasol do ksichtu. Srať na formu. Obsah som ocenil. To bolo nové.

A pricválal nový koníček

Nikto nechce smrdieť. Dokonca ani ja nie. A tak sa zrodila skvelá záľuba experimentálno-alchymistického charakteru. Začal som si vyrábať kozmetiku doma!

Začal som študovať, ako spatlať doma mydlá, deodoranty, experimentoval som so šampónmi, aj pastami na tesáky. Ako som sa v miešaní tajomných lektvarov a hmôt zlepšoval, prirodzene prišli aj kadejaké maste a krémy na zlepšenie hojivosti mojich (do prdele, prečo?) početných zranení.

Dokonca som vyskúšal urobiť aj parfém. Prvý pokus prebehol pomerne pútavo. Začiatočnícka lotéria zvolila ako nosič čistú vodku (alkoholový základ je pre parfém totiž regulérna klasika). A ja rád mätovo, pepermintovo lesné vône, takže som tam primiešal kosodrevinovú a jedľovú esenciu. Výsledok? V robote sa ma spýtali, či to tak bežne hneď zrána sľopem borovičku. Nááádhera.

Každopádne, už mám zopár stabilne fungujúcich technológií. A preto, recepty, ale aj faily z výrobne si onedlho zaslúžia samostatné články.

Prečo patlať kozmetiku doma?

  • žiadna syntetika, žiaden sajrajt
  • viem presne, čo tam dávam
  • urobím si, čo chcem, ako chcem, presne na mieru
  • netestujem to na nemých tvárach (všetky testované tváre zatiaľ dosť frflali .. na začiatku)
  • je to 100% ekologické
  • prakticky nič to nestojí
  • viem vyrobiť darček, ktorý vzbudzuje hrôzu
  • fakt ma to baví .. čistá alchýmia, presne jak pre mňa

Hej .. a či ešte stále smrdím? Fakt netuším. Zjavne ako komu. Treba ma oňuchať. Možno sa nikto nesťažoval len preto, že bežne nevyzerám veľmi lákavo na tento typ konfrontácie. A vôbec, ak nič iné, aspoň som upgrade-ol svoje hygienické návyky zo stredovekých na .. iné.