peter   -  
Telo

Výzva: 6-pack mordor

alebo ako som zavrel oči a skočil

Vytesané tehly na pupku u mňa vždy vzbudzovali ukrutný rešpekt. A teraz nemyslím vyhladované kocôčky, ktoré vidno preto, že je našinec podvýživený. Mám na mysli roxormi spletený komplex masívnych železobetónových kvádrov, ktoré môžu byť tak, ako sú, z fleku použité na stavbu protitankovej hradby. A stať sa hrdým majiteľom takého pupku, to považujem za čarodejnícky level.

Chce to spiecť všetok nadbytočný tuk. Chce to vybudovať mohutné svaly brucha (a vôbec, jadra). A to sa dá dosiahnuť v druhom rade patričnou úpravou kŕmenia a stratégie tréningu. V prvom rade je to skalopevná disciplína, vydržať zvolenú stratégiu bez vybočení. 6-pack je zanovitý hajzlík, vybočenia z disciplíny netoleruje. Keď nejaké vidí, okamžite sa zahalí tajomným závojom tuku.

To, čo je ešte potrebné podhodiť, je, že tu nemám záujem hovoriť o 6-packu na dva týždne. To, čo ma zaujíma sú pevne ukotvené tehly, ktoré sa stanú prirodzenou súčasťou trvalého výstroja a výzbroja. A to si s najväčšou pravdepodobnosťou vyžaduje patričnú rekonštrukciu životného štýlu. A tým pádom zrejme aj rekonštrukciu celkovej životnej filozofie.

Výzva:

ZAČIATOK

KONIEC

STAV

Beží

Cieľ (kam sa chcem dostať)

(po)Voľným okom jasne viditeľné tehly na bruchu!

Východiská (kde som)

Ja som sa v tom už toľko krát hrabal. Po postupoch, ako vyrobiť 6-pack som začal poškuľoval už pred rokmi a pár krát som sa už dokonca mužne bil v hruď, že beriem do rúk ťažkú techniku a idem ho zbíjať. Ale, ostalo to len pri krčmových kecoch, lebo som na to nemal gule.

Každopádne, po vzhliadnutí nespočítateľného množstva článkov a videí o transformáciách z mroža na sochu Dávida, trúfalo poviem, že moja štartovacia pozícia nie je vyslovene katastrofálna. Aj keď som len obyčajný týpek, čo pravidelne maká.

V mojom bežnom režime je pevne zakomponovaný silový aj kondičný tréning. Dlhé roky som sa nepozorovane hral s činkami a kladkami, ale teraz, už asi rok a pol intenzívne cvičím kalisteniku. Keďže som chcel štartovať od nuly, ako referenčný protokol som si vybral tréning väzňa. Vediem si denník, dokázateľne progresujem. Tréningy sú tvrdé, neseriem sa s tým. Skoro po každom tréningu si dám tabatu. Posledný mesiac som si začal prikladať tabatový protokol 3x po sebe. Jazdím na biku. Po lese. Takže jazdím kopce, je to dobrá makačka. V sezóne jazdím pravidelne, takže si do týždňa dám niekoľko cca. 1-2 hodinových výbehov. Môj ranný riťuál začína upravenou silovou verziou piatich tibeťanov a sériou plankov.

S Darinkou (mojou obľúbenou milovanou manželkou) sme v kuchyni začali experimentovať už pred rokmi (aj s jedlom). Boli časy, keď sme úplne vyhodili pečivo a fungovali len na prírodne urobenom mäse a zelenine na všetky spôsoby. Vyberáme si čo najmenej balené čerstvé suroviny. Na minimum sme stiahli aj jalové prílohy, ako bielu ryžu, knedle, dokonca aj zemiaky a cestoviny. A radikálne obmedzili cukor. Ja na úplnú nulu, cukor mám len zo zeleniny a ovocia. Moja sacharidová bomba je každodenné ranné smoothie z cviklovo-mrkvového základu. Darinka je závislák, takže tá má svoj vlastný cukrožerný režim. Každý máme svoju závislosť. Ja do seba zasa rád vylejem (ne)primerané množstvo vhodne zvoleného destilátu.

Už niekoľko málo mesiacov po takejto zmene kŕmenia sa dostavili výsledky. Telo sa svojvoľne začalo zbavovať balastu. Ani jeden z nás nebol nejak zvlášt obalený tukom ani pred tým (Dada robí pole dance a tiež je rada na biku v lese), ale veľa nadbytočnej maste jednoducho zmizlo len zmenou stravy.

Navyše, nie že by toho bolo málo, už niekoľko rokov experimentujem s podjedaním a hladovkami. Tiež experimentujem s tukmi. Margaríny a kadejaké divné rastlinné oleje úplne von! Maslo, bravčová masť, slanina, kokosový olej dnu! Denne a celkom veľa.

Hej, teraz sme sa za posledných pár mesiacov zľahka pokazili. Podarilo sa nám totiž vytvoriť prenádherného voľne žijúceho tvora, ktorý sa nedopatrením narodil v zajatí. Volá sa Kora (tzv. Koriak) a má šesť mesiacov. Ale k žiadnym drastickým zmenám nedošlo. Len sme trocha zabalancovali s disciplínou. Zas žerem rožky so slaninou (a neviem sa ich dožrať)!

Podľa toho, čo všetko som si už preštudoval, nemôžem si pomôcť, štartovacia pozícia sa mi vôbec nevidí byť zlá. Ale po rokoch experimentov s jedlom a tréningom mi stále trvalo ostáva niekoľko centimetrový tukový obal na bruchu (inde už vlastne vôbec nie). Takže, čo (do kozieho zadku) tomu chýba?

Tu ma napadlo, že ono je to vlastne ako so stavbou domu. Hrubú stavbu postavíš za pár mesiacov. Ale jeho útroby a interiér budeš zveľaďovať do konca života. Nikdy nebudú úplne hotové.

Hľadá sa teda tajomná zázračná esencia pre finalizáciu pupku.

Metóda (ako sa tam chcem dostať)

Čo ja som sa v tom už naprehraboval. Dnes je to strašne vďačná téma, takže odporúčaní a postupov na vydrtenie bruchových tehiel je už pri prvom nástrele toľko, že nezorientovaný nešťastník sa z toho môže v rámci pudu sebazáchovy akurát tak na mieste povracať. Metód a postupov je teda fakt veľa, sú si vzájomne úplne protirečivé, ale predsa len majú spoločné dve veci: 1. všetky ukázateľne fungujú a 2. vyžadujú si železnú intenzitu a disciplínu v jedle a tréningu. Takže výber je vlastne výlučne vec osobnej preferencie.

Hej, ak sa v tom náhodou budeš hrabať, úprimne odporúčam okamžite spláchnuť do hajzlu články typu "Muž z Hnúšte použil týchto 7 cvikov na brucho a dosiahol výsledky, z ktorých svetoví fitness tréneri ostávajú v nemom úžase"!

Späť k téme. Postupov, tréningových plánov a odporúčaní je extrémne veľa. Nebudem to somarizovať, ani niekoľko kníh by na to nestačilo. A keďže také knihy existujú a veľa z nich som aj čítal, tak ja hovorím, že ani nestačí. Idem rovno na môj extrakt a na to, ako rozmýšľam.

Veci sa majú takto. Ak má nastať vzostup tehál, musí z pupku zmiznúť slanina, ktorá ich zakrýva (nech sú akokoľvek zdatné). Tiež je nevyhnutné tie tehly vybudovať, pretože inak nebude mať čo na tento piedestál vzostúpiť. Teda, spiecť tuk a vybrutiť svaly brucha. Hej, presne tak jednoduché to je!

Na spálenie tuku je potrebné dosiahnuť poriadny energetický výdaj, kedy telo potrebuje zožrať energiu, a ideálne ju zožerie z tukov. A to sa dá výdatným kardio tréningom. Tu je ale zakopaných veľa psov, pretože sa veľa napísalo o tom, že dlho trvajúce kardio môže začať žrať energiu zo svalov, a to nechceme. Viď maratónci - laniam to podobné tvory. Na druhej strane je tu HIIT (High Intensity Interval Training), celý tento cirkus odštartoval tabatou. Je to skvelý protokol, zoceľuje a dokázateľne funguje. Viď šprintéri - s muskulatúrou nie ďaleko od kulturistov. Keďže sú všetky nádoby nakoniec nejako spojené, jedna z najvačších metabolických mašín sú svaly. Potrebujú energiu na to, aby pracovali. Jednoduchá fyzika. Takže, väčšie svaly, väčšia spotreba. Ideálne z tukových zásob.

Dimenzia kolmá na tréning je strava. O tomto nikdy nebude napísaných dosť kníh, aby sa to vyjasnilo. Prejdem ju v tichosti a ostanem pri tom, čo mám odskúšané v rámci osobných preferencií.

Každopádne, veľa z toho, čo sa zdá byť potrebné, už robím. Svoje teľa som dostal do stavu, kedy potrebujem sfinalizovať zbytok pupku, čo je vždy tá najhoršia drina. To, čo bežne robím, na to evidentne nestačí, takže potrebujem urobiť update a posunúť niektoré zabehnuté veci ďalej.

Chcem trvalo udržateľný výsledok, takže to, čo sa nechystám urobiť, je nejaká neprirodzená zmena, ktorá mi bude proti srsti. Aj keď som si vedomý, že budem musieť zaťať zuby, kým si na niektoré zmeny zvyknem. Takže, skúsim niekde pridať, niekde ubrať. To, čo sa chystám urobiť, je niekoľko zmien v bežnom režime. Z výkladu si vyberám:

  • Vrátim sa späť k jednoduchej bezsajrajtovej strave. Pečivo (vôbec cereálie), lepok, cukor, zbytočné prílohy, všetok balast bez využiteľnej energie preč. V podstate ostane mäso na prírodno, vajcia, zelenina, ovocie, semienka a orechy. A tuky. Maslo, kokosák, slanina, a tak.
  • Pravidelné kontrolované podjedanie, vždy pred silovým tréningom. To vychádza tak cca 3x do týždňa. Odcvičiť ťažké silové veci na lačno odporúčam skúsiť.
  • Po tréningu sa nebudem prežierať. Každý, kto skúsil byť celý deň nalačno, oddrieť silový tréning a potom pred seba postaviť konečne prvé normálne jedlo asi vie, o čom hovorím. Chorobná zvieracia nutkavá žravosť. Teda, jedna normálna primeraná večera. Nie tri.
  • Tréning. Ten mám podľa mňa okej, je intenzívny. Ale pridám do cyklu jeden vyslovene silový tréning s veľkou činkou. Drepy, mŕtve ťahy, tlaky, príťahy. Kombinovane.
  • Kardio. Vylepším HIIT. Po každom tréningu odcvičím 1-3 cykly tabaty. Keďže som si minulý rok príšerne zmršil nohu a ešte sa mi nedá poriadne podskakovať (makám na tom), nemôžem angličáky a tak. Takže som na stacionárnom biku alebo robím kombo s veľkou činkou. Skúsim boxovací mech, to môže šľapať lepšie. Hej, a ostávam pri pravidelných výjazdoch na biku do lesa v dni, keď nemám silový tréning.
  • Viac prirodzeného pohybu počas dňa. Auto budem používať len ak ho budem vyslovene potrebovať. Prepravný prostriedok po meste budú nohy a korčule. Nebudem používať výťah. Vôbec. V práci sedím, ale dovliekol som tu hrazdu. Takže, v priebehu dňa sa každú chvíľu trocha pohýbem. Tu drepík, tam zhybík, a tak.
  • Budem disciplinovaný! Nič nie je horšie, ako sa nechať vykopnúť z pravidelného rytmu. A mne sa to stáva celkom často. Toto bude zo všetkého asi najťažšie!
  • Alkohol stiahnem (hej, viem, ako to znie :)) na minimum. To najlepšie nakoniec. Zlatý klinec programu. Je to tak, rád si dám pivo alebo destilátik. Ale pravda je taká, že sľopem pravidelne. A pravidelne aj celkom dosť. Niečo mi (prekvapivo) našepkáva, že toto je tá hlavná esencia, ktorá môže zmeniť hru. Takže nedá sa nič robiť. Alkohol musí ísť preč. A keďže je v mojom živote hlboko a dlhodobo zakorenený, bude to chcieť intenzívne preprogramovanie hlavy. Ten zvyk budem musieť zlomiť. Je to totiž tak, že je to práve alkohol, čo ma vykopáva z rytmu. Priznávam to. Myslím, že tento bod je to, čo z tejto výzvy urobí výzvu. Preprogramovanie lebene.

...toť vsio ...zatnúť chrup a poďme na to!