peter   -  
Telo

Ako sa naučiť otužovať

Alebo efektívne triky na skrotenie ľadovej vody už po niekoľkých zadychčaniach

Postupov, ako začať s otužovaním je toľko, že sa s nimi ohadzovať môžeme. Tu je ľahko zvládnuteľný štartovací postup, ktorý pomohol zvládnuť ľadovú sprchu mne, doslovne po niekoľných dňoch. A tiež niekoľko poznámok, tipov a trikov, ktoré celý tento cirkus, hlavne na začiatku, dokážu príjemne uľahčiť. Po niekoľkých dňoch to bude tento typ nekomfortu len komická spomienka. Takto som začal ja.

Ako na to

Dve kľúčové esencie

Pravidelnosť je zo všetkého najdôležitejšia. Preto, aby si hlava vytvorila pevný vzorec pre zvládanie chladu a telo sa následne prispôsobilo. To chce tréning. Tréning musí byť pravidelný. Pravidelným myslím - denne! Inak to nebude fungovať. Z ľadovania si musíš vyrobiť zvyk. Rutinu. Až potom to bude fungovať. Vopchať sa do ľadovej vody z času na čas je na jeleniu riť. To má skôr presne opačný efekt. To máš fakt skôr šancu, že prechladneš.

Mentálne zvládnutie diskomfortu všetko extrémne uľahčí. Človek má tendenciu zpanikáriť z nepríjemného pocitu ešte než sa stane. Ten istý efekt, ako keď u zubára necháš so skrivenou papuľou na kresle zádrapy po nechtoch, už keď počuješ zvuk vŕtačky, a to sa ťa ešte nedotkla. Hlavu na to treba pripraviť. Keď si povieš, že to bude bolieť, tak to bude bolieť, nech je to čokoľvek. Ak si povieš, že to zvládneš s bravúrou a šarmom, tebe vlastným, tak sa stane. Viac v tipoch a trikoch.

Postup

  • Priprav telo na to, čo sa ide diať. Netreba sa hneď šmariť do ľadovej vody. Výborne funguje prípravná krátka sprcha vo vlažnej, mierne studenej vode. Telo musí cítiť aspoň troška nekomfortu z chladnejšej vody, hlava sa potom aicky nastaví na to, že sa deje niečo nekalého a ďalší krok potom prejde s neporovnateľne menšou panikou.
  • Pusti tak studenú vodu, ako zvládneš bez toho, aby si sa tam metal jak ryba práve vyšmarená na breh (mimochodom, tá prežíva niečo fakt podobné). Ja som sa už od úplného začiatku na seba vysral a išiel som do maxima studenej. Pri tejto technike je to v pohode.
  • Začni na členkoch. Keď sa prispôsobia, pokračuj na kolená. Prispôsobia znamená, že ti to už nie je vyslovene nepríjemné. Ten pocit nepríjemného prejde po pár sekundách. Keď sa kolená prispôsobia, choď vyššie. Takto postupuj smerom hore až po lebeň (ja sa ľadujem komplet aj s hlavou). Práve táto technika postupnej adaptácie ti na pomôže dostať sa pomerne rýchlo k sprche celého tela. Keď celé telo prejdeš studenou sprchou, je hotovo.

Tipy a triky

  • Použi vizualizáciu na to, aby si hlavu pripravil na neprávosť, ktorá sa s telom ide udiať. Proste si to celé predstav. Predstavuj si, ako ako ťa obmyje studená voda, aký to bude pocit a predstav si, ako ho s pokojom prejdeš. Pretože vieš presne, čo ťa čaká, predstav si presne aj to, čo sa stane. A stane sa to, že sa dokopy nestane nič. Okrem toho, že sa proste osprchuješ. Keď do ľadovej sprchy vlezieš s jasnou predstavou toho, čo za nekalosť sa udeje, nebude ťa mať čo prekvapiť. Upokoj sa. Vieš presne do čoho ideš. Vizualizácia vždy funguje perfektne.
  • Extrémne účinná je kontrola dýchania. Hlboký výdych a nádych pre uvoľnenie stresu alebo nasratia funguje. Urob ho, upokojíš sa. Je normálne, že tvoje telo pri kontakte s chladom začne nekontrolovane dychčať. Rozpumpuje sa ti srdce, zvýši tep, dychčanie je ďalšie, čo s tým reflektívne súvisí. Uvedom si to a kontroluj si dych. Normálne to prebi hlavou. “Prinúť” sa dýchať pokojne. Keď hlave povieš, že sa má dych upokojiť, telo vykoná príkaz. Chce to len trocha experimentov. Keď mentálne upokojíš stres, on vlastne zmizne. Vyskúšaj to, funguje to parádne. Z panického a zadýchaného metania sa vo vani bude pokojná životodarná sprcha.
  • Jadro (slabiny, podbruško, spodný chrbát) a krk sú zvyčajne najcitlivejšie chúlostivé oblasti. Ak sa ti ťažko prechádza od nôh rovno na brucho, zaraď pred bruchom ruky. Znova, postupne zápästia, lakte, ramená. A potom stred tela. Každý máme svoje. Tak jednoducho svoje citlivé oblasti obsprchuj dookola zaraď ich na záver. Pomáha to.
  • Ak tvoj ranný rituál zahŕňa cvičenie, tak sprcha je ideálna po cvičení. Ak raňajkuješ, tak sprcha rozhodne pred jedlom, nie po ňom. Liezť do vody s plným bruchom je na prd. Okrem toho, keď telo zamestnáš trávením, nebolo by od teba pekné prihadzovať mu ešte robotu s panickým zachraňovaním si vlastného života pred chladom. Pekne postupne a v správnom poradí.
  • Ideálne je sprchovať sa tak 1-2 minúty. Viac netreba. Teda, ak nechceš v zime vysekávať diery do jazier, aby si tam liezol. To chce výdatnejší tréning výdrže a extrémny dôraz na postup a bezpečnosť. Tuto sa len hráme v sprche.
  • Maj vlastné tempo. Každý máme svoje vlastné. Keď to nezvládaš, spomaľ. Nepreskakuj kroky, neznásilňuj prirodzený progres. Tabuľky a predpisy (okrem tohto, čo práve čítaš :)) neexistujú. Ak ti niekto bude tvrdiť opak, klepni ho po čele vhodne zvoleným tupým predmetom veľkosti primeranej jeho výrazu tváre.
  • Ak by ťa stihla triaška, je to normálne. Na začiatku. Nezohrievaj sa teplou vodou, zohrej sa pohybom. Urob si pár drepov s výskokom, rozhýb telo. Ak by triašky pokračovali dlhodobejšie, je to na červenú kontrolku.

Keď zasvieti červená kontrolka

Nelez do studenej vody, ak sa na to necítiš. Začni, keď si na to mentálne aj fyzicky ready.

Ak máš pri ľadovaní pocit, že práve cvičíš tabatu alebo to dokonca aj vyzerá tak, že práve cvičíš tabatu, niečo je fakt zle! Na začiatku to môže byť vyslovene nepríjemné a postupne sa to zlepší. Ale, ak ti je v studenej sprche alebo po nej dlhodobo zle, nenúť sa do toho.

Postup je vždy rovnaký. Spomaľ. Vráť sa k menej studenej vode a pokračuj postupne, pomalšie. Alebo úplne resetni. Začni vodou, ktorá ti je príjemná a progresuj maličkými krokmi.

Môže sa stať aj to, že otužovanie skrátka nie je pre teba. Počúvaj svoje telo.